Čudné matriály
Výskumné laboratórium sa pustilo do experimentov dúfajúc, že sa im podarí vyrobiť kyborga so samoobnoviteľnov pokožkou. Namiesto toho na laboratórnych stoloch skončila nová línia dámskeho oblečenia vyrobená z fermentovaného vína.

O skutočnosti, že oblečenie sa dá vyrobiť z rôznych materiálov vrátane mlieka, bezdrôtových technológií, či (netrvanlivých) kusov mäsa á la Lady Gaga, dnes už nikto nepochybuje. Vedecký tím z University of Western Australia nedávno priniesol na trh nový materiál podobný bavlne, ktorý vyrobili pridaním baktérií do červeného vína.Na výrobu vlákna pritom poslúži baktéria menom acetobacter, ktorá sa pridáva do sudov s vínom a premieňa víno na ocot so zvláštnym povlakom na povrchu. Práve táto vrstva sa potom zbiera a suší na nafukovacej bábike, ktorá pomôže vytvarovať vlákno do požadovaného tvaru. Po vyfúknutí vzduchu z dočasnej modelky zostane materiál zachovaný, no je jemný ako vrstva papiera a ľahko sa trhá.
Kým tím Bioalloy nájde spôsob na spevnenie „vínnych šiat“, svet možno zaplnia ďalšie spôsoby „pestovania módy“. Vedcom už na krk dýcha aj londýnska módna návrhárka Suzanne Lee, ktorej sa podarilo vytvoriť recept na „zeleninovú kožu“. Vyrába ju zo zeleného čaju, cukru, baktérií a kvásku a jej nositeľnosť je časovo obmedzená na päť rokov. Po tejto dobe použiteľnosti šaty stvrdnú a začnú hniť, čím vytvoria biologicky rozložiteľný odpad. Kreativite sa medze nekladú.